Katar Ziyareti konulu (12.01.2018)

İlgi: TOBB’dan gelen 10.01.2018 tarihli, 569 sayılı ve Katar Ziyareti konulu yazı aşağıda sunulmuştur.
İlgi : 14.12.2017 tarihli ve 0411/19430 sayılı yazısı aşağıda sunulmuştur.

İlgide kayıtlı yazıda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’un Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerine dönük faaliyetlerin çerçevesinde, Katar Ticaret ve Sanayi Odası (QCCI) ile işbirliğiyle, 15-17 Ocak 2018 tarihlerinde Doha’ya bir özel sektör heyeti ziyaret gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Türkiye ile Katar arasındaki ticaret hacmi 2016 sonunda petrol ve türevleri hariç, 710 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Müteahhitlik firmalarımızın bügüne kadar Katar’da üstlendikleri projelerin tutarı 11,6 milyar dolar düzeyindedir. 2022 Dünya Kupası ve 2030 Katar Ulusal Vizyonu çerçevesinde gerçekleştirilmesi gündemde olan alt ve üstyapı projeleri firmalarımızın için yeni fırsatlar barındırmaktadır. Ülkemizde önemli yatırımları olan Katar sermayesinin Türkiye’ye ilgisi artmaktadır.

Program kapsamında, Türk – Katar İş Forumu, altyapı, elektrikli cihazlar, sanayi plastik ürünleri, gıda ve tarım lojistik, inşaat, bilgi teknolojileri (güvenlik sistemleri) makine ve teçhizat , cam ve züccaciye, tarım makineleri, bebek – yetişkin  bezi, enerji hizmetleri, ilaç ve tıbbı cihazlar başta olmak üzere çeşitli sektörlerde Türk ve Katar firmaları arasında iş görüşmelerin gerçekleştirilmesi öngörülmektedir. Program kapsamında ayrıca, “saha ziyaretleri” de gerçekleştirilecektir.

 

Programa katılmak isteyen firma temsilcilerinin konaklama, uçak, transferler, yemek vb. organizasyon giderlerini kaşılamak üzere, organizasyonu gerçekleştirmek üzere Birliğimizce görevlendirilen GOLDEN BAY TURİZM YATIRIMLARI A.Ş – Yapı Kredi Bankası, Rumelicaddesi Şubesi, TR 12 0006 7010 0000 0025 2595 55 numaralı Türk Lirası hesabına , 4.100, - (DörtBinYüz) Türk lirası katılım bedeli, ön avansı ödemiş olan katılımcıların ise 1.100, - (BinYüz) Türk Lirası ödemeleri  gerekmektedir.

Söz konusu programa yerinde katılacak olan katılımcıların ise uçak ve konaklama hariç toplantı giderlerini karşılamak üzere, organizasyonu gerçekleştirmek için Birliğimizce görevlendirilen GOLDEN BAY TURIZM YATIRIMLARI A.Ş – Yapı Kredi Bankası, Rumelicaddesi Şubesi, TR 12 0006 7010 0000 0025 2595 55 numaralı Türk Lirası hesabına 750, - (YediYüzElli) Türk lirası ödemeleri gerekmektedir.

Ziyarete katılmak isteyen firma temsilcilerinin http:/katar.tobb.org.tr  adresinde yer alan başvuru formunu doldurmaları, yüksek çözünürlüklü ve “jpeg ” formatında bir fotoğraf, pasaportun renki
kısmı ve avans bedelinin ödendiği gösteren dekontun dakatar@tobb.org.tradresine en geç 10 Ocak 2018 tarihine kadar iletmeleri gerekmektedir.

Kişi başı organizasyon giderleri, katılımcı sayısına göre tespit edilemektedir. Bu itibarla, katılım teyidini bidirip avans ödemesini yapmış olan firmalarımızın ziyarete katılmaktan vazgeçmeleri halinde, yapılan ödemenin  iadesinin yapılabilmesi için  en geç 11 Ocak 2018 Perşembe  günü mesai saati bitimine kadar Birliğimize yazılı olarak bildirimde bulunmaları gerekmektedir.

TOBB – Katar etkinliğine ilişkin Taslak Program ve Başvuru Forumuna Birliğimiz web sayfası (www.tobb.org.tr) “Hizmetler” başlığı altındaki “Uluslararası İş İmkanları / Yurt Dışı Etkinlikler, Katar Ziyareti” bölümünden ulaşılabilmektedir.

Üyelerimize Duyurulur.