Kardeşliğimizi güçlü ekonomi ile pekiştireceğiz (27.09.2018)

ITSO Başkanı Başdeğirmen, Meclis Başkanı Şahlan ile yönetim kurulu üyeleri Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nın Meclis toplantısına katılarak Burdurlu işadamlarıyla bir araya geldiler. Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen, bölgesel işbirliği çerçevesinde çalışmalarına ve ziyaretlerine devam ediyor. ITSO Başkanı Başdeğirmen, Meclis Başkanı Osman Şahlan ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nın Meclis toplantısında Burdurlu işadamları ile biraraya gelerek  bölgesel işbirliği konularında görüş alışverişinde bulundular.  Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ömer Çeliker ve Başkan Yusuf Keyik ile meclis üyelerinin hazır bulunduğu meclis toplantısında Isparta ve Burdur’un ekonomisi ve birlikte neler yapılabilir konularına değinildi.  

Toplantıda konuşan Burdur TSO Başkanı Keyik, “Isparta ve Burdur’un dostluğu giderek artıyor. Öncelikle biz Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Şükrü Başdeğirmen ile birlikte illerimizin gelişmesi büyümesi gibi konularda her zaman bir araya geliyoruz.  Batı  Akdeniz Kalkınma Ajansında birlikteyiz. İki ilimizin sorunlarını karşılıklı istişare yaparak çözüm yollarını arayarak yolumuza devam ediyoruz. “dedi.  BUTSO Başkanı Keyik, turizm kenti Antalya’ya komşu olan Burdur ve Isparta’nın turizmden gerekli katkıyı alamadıklarını düşündüklerini kaydetti. Ağlasun’da bulunan Sagalassos’un Isparta-Burdur olarak ortak bir turizm alanı olduğu söyleyen Başkan Keyik, “Kibyra Antik kenti, Salda Gölü son 2 yıldır Isparta ve Burdur’da ilerleyen gül lavanta turizmi oluşamaya başladı. Bu da küçük te olsa bir hareketlilik getirdi. Ama bizim Burdur olarak sıkıntımız şu. Bu turizm alanlarımızda arzu ettiğimiz alt yapıyı kuramadık. İnsanları orada para harcayacak pozisyona getiremedik. İnsanlar ziyaret edip çok fazla para harcamadan dönüp gidiyorlar. Bunun için gerekli çalışmaların yapılmasını düşünüyoruz. Isparta ve Burdur ile gerek OSB konusunda gerekse diğer konularda birlikte olmak illerimizin menfaatine olacaktır.”dedi.

 

BİRLİKTE GÜZEL ÇALIŞMALAR VAR
Burdur Ticaret ve Sanayi Odası ile BAKA, BAGEV, TEKNOKENT, YÖREX’de beraber çalıştıklarını, hava alanını beraber kullandıklarını hatırlatan ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen,şöyle devam etti:

                “Isparta ve Burdur Türkiye’nin mesafe olarak birbirine en yakın komşu ili. Yusuf Başkanımızla zaman zaman toplantılarda bir araya geliyoruz. Bunun yanı sıra, ben buraya geliyorum, kendisi bizi ziyarete geliyor ve illerimizin kalkınması adına görüşmeler yapıyoruz.  Üniversitelerimiz, Organize Sanayi Bölgelerimiz, Havaalanımız, yollarımız  Isparta ve Burdur’a hizmet ediyor ortak kullandığımız alanlar, BAKA, KOSGEB, YÖREX, TEKNOKENT,  gibi çeşitli kuruluşlar içinde de bu ortak hedeflerimizi gerçekleştirme işbirliğindeyiz. Biz Başkanımla birlikte iki ilin en büyük sivil toplum kuruluşu olarak illerimizin gelişmesi ve büyümesi adına çalışmalar yapıyoruz.  Hükümet yatırım programında yollarımızın yapımı için bizi ayırmıyor. Yollarımız yapılıyor, adına Sevgi yolu dedik dostluk yolu dedik aramızdaki mesafeyi 15 dakikaya kadar düşürdük. Biz bu mesafeyi iş ve yatırımlarda da elde etmek için uğraş veriyoruz. Ortak bir organize sanayi bölgesi projemiz var. Hatta Başkanımla konuştuk Antalya da bize katılsın çünkü artık Antalya daralıyor. Hatta Ağlasun Bucak Bölgesinde incelemeler yaptık.  Projelerimiz devam ediyor.Isparta-Burdur kardeş iki il olduk. Biz Burdur’u Burdur Halkını çok seviyoruz. Beraber büyümemiz gerektiğini düşünüyoruz. Sevgi yoluyla birbirimize iyice bağlandık.Sizinde bildiğiniz gibi Isparta-Burdur kendi içerisinde anlamsız bir ayrışmayı yıllarca yaşadık. Bu anlayışı değiştirdiğimizi düşünüyorum. Bundan sonrada sevgi yolu ile birleşen iki ilimizin daha da ileriye gitmesi için çalışacağız. Ekonomik değerlerimiz, tarımsal ürünlerimiz ile tarihi ve doğal güzelliklerimiz ile birbirine benzer özellikte. Biz bu değerlerimizin markalaşması ve Türkiye’de adından söz ettiren iller arasında yerimizi almak için birlikte hareket etmeliyiz. Bu da diyalogla ve birlik beraberlikle olacak. Ticaret ve Sanayi Odaları olarak bunu biz başaracağımıza inanıyoruz.

Buradan bir bilgiyi de vermek istiyorum. Uzun uğraşlarımız sonucunda TOBB Başkanımızın da desteği ile Yusuf Başkanımla birlikte hem sizin hemde bizim üyelerimize hizmet vermek üzere Kredi Garanti Fonu’nu Isparta’ya getirdik. Ekonomi Kampusumuzdan yer verdik. Bunun da müjdesini vermiş olayım.”

Ardından ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen BUTSO Başkanı Yusuf Keyik’e ipekten dokuma Atatürk portresi, BUTSO Başkanı Yusuf Keyik ise Başkan Başdeğirmen’e kabak kemane hediye etti.ITSO Meclis Başkanı Şahlan’da  BUTSO Meclis üyelerinin tamamına gül reçeli hediye etti.