Yeni girişimciler sertifikalarını aldılar (26.10.2018)

ITSO, İş-Kur ve KOSGEB işbirliğinde girişimcilik kurslarına katılan 75 kişiye sertifikaları törenle verildi. ITSO Başkanı Başdeğirmen, iş hayatına yeni atılacak ve iş değişikliği yapacak girişimci adaylarını iş fikirleri ile ülke ekonomisine katkı sağlayacakları için teşekkür ederek başarılar diledi.

 Isparta Ticaret ve Sanayi Odası, İş-Kur ve KOSGEB işbirliğinde düzenlenen girişimcilik eğitimlerinin son 3 etabına katılan 75 girişimci adayına sertifikaları törenle verildi. ITSO toplantı salonunda gerçekleştirilen sertifika töreninde Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Meclis Başkanı Osman Şahlan ile yönetim kurulu üyeleri, İş-Kur İl Temsilcisi Gürsel Öksüz ve KOSGEB Temsilciliği Uzmanı Ahmet Büyükçulcu ile ITSO’da düzenlenen girişimcilik eğitimlerine katılarak başarı elde eden 75 girişimci adayı hazır bulundu.

Sertifika öncesinde konuşan ITSO Başkanı Başdeğirmen, iş hayatına yeni atılacaklar ile iş değişikliği yapacak olan girişimci adaylarına bazı tavsiyelerde bulundu. İş kurmanın kolay bir girişim olmadığını belirten Başdeğirmen, girişimci adaylarına  ön çalışmalarını  çok iyi yaparak hesaplaması konularında tavsiyelerde bulundu. Kurslara katılarak eğitim alan girişimci adaylarını tek tek kutlayan Başdeğirmen şöyle devam etti:

“Bugün burada çok önemli bir eğitimin belgesini vermek üzere bir araya geldik. Değerli kardeşlerim,Girişimci olmak çok kolay değil. Girişimci olmak için bir fikir sahibi olmak gerekir. Üretmeyi istemek lazım. Memleketimize destek vermeyi gönlümüzden yapmak lazım. Çünkü girişimci olmak demek memlekete yatırım yapmak demek. İstihdam sağlamak demek, vergi vermek demek. Ülkemizin en önemli sorunlarından bir tanesi istihdam. Devletimiz  İstihdamı artırıcı sürekli tedbirler alıyor. Burada da sizlerin çok büyük katkıları var. Girişimci olmak tabii ki bir risk. Ama bu riski almadan girişimci olunmuyor.  Yalnız riski lütfen macerayla karıştırmayalım. Ben bir işe gireyim, risk alayım. Bakalım ne olacak?’ demeyelim. Çok iyi bir fizibilite yapmak zorundayız. Yapacağınız ticareti, işletmeyi, yatırımı iyi hesaplamak zorundasınız.”

Biz sivil toplum kuruluşu temsilcileri olarak kendilerine kazanç sağlarken bir bakıma hem iline hem ülkesine destek olmak isteyen girişimcilerimizin her zaman arkasında duruyor ve destekliyoruz. Çünkü bir ülke girişimcisi kadar zengindir. Bir ülkenin girişimcisi ne kadar fazlaysa o ülke o denli zengin demektir. 

ÜLKEMİZİN GİRİŞİMCİLERE İHTİYACI VAR

Ülkemizin sizlere ihtiyacı var. Türkiye ekonomisini bugünlere girişimcilerimiz getirdi, Türkiye’yi çok daha iyi yerlere taşımak da yine girişimcilerimizin elinde. Ve girişimcilik, zenginlik demektir. ITSO olarak biz girişimcilerimizin sayısının artması adına bu zamana kadar 1000’in üzerinde girişimci adayına kurs verdik, bunların 300’e yakını iş yerini açtı. Bu büyük bir başarı. Ticaret ve Sanayi Odası olarak elimizden geleni yapıyoruz. Belki maddi bir desteğimiz yok ama ücretsiz kurslar açıyoruz, işletme açacaklara ve yeni işletme sahiplerine eğitimler veriyoruz.  

Artık devletimiz iş kurmak isteyenlere birçok destekte bulunuyor KOSGEB gibi önemli bir kurum var. KOSGEB; KOBİ nitelikleri taşıyan işletmelere maddi destek sağlayan çok önemli bir kurumumuzdur. KOSGEB’in geri ödemeli ve geri ödemesiz olmak üzere birçok destek programı bulunmaktadır. Bunların hepsi sizler için. İş kurmak isteyen kendi işini yapmak isteyen arkadaşlarımız odamızda KOSGEB Müdürlüğü’nden bir uzman arkadaşımız bulunuyor her zaman gelip bilgi alabilirler.

  İş-Kur Müdürü Gürsel Öksüz de, İş-Kur’un çalışmalarından ve girişimcilere verilen desteklerden söz etti. Isparta Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte birçok eğitim verdiklerini belirten Öksüz, “75 kursiyerimize sertifika vermekten gurur duyuyoruz. Ülkemizin ekonomisine destek olup katkı sağlayacaklarından şüphemiz herkesin çok orijinal fikirleri var. Kendisine tebrik ediyorum. Isparta Ticaret ve Sanayi Odası’na işbirliği ve destekleri için teşekkür ediyorum.”diye konuştu.

Ardından sertifika törenine geçildi.