İstihdam seferberliği basın toplantısı yapıldı (15.03.2019)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliğinde başlatılan İstihdam Seferberliği 2019 ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda, Vali Ömer Seymenoğlu başkanlığında İstihdam Seferberliği 2019 basın toplantısı yapılarak Isparta’nın istihdam hedefi belirlendi.   ‘İstihdam seferberliği 2019’ da ‘Burası Türkiye Burada iş var’ sloganıyla başlatılan proje çalışmasının Isparta bazındaki geniş katılımlı toplantısı Vali Ömer Seymenoğlu başkanlığında  İşkur İl Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda,  İstihdam Seferberliği 2019’da  Koordinatör Müdürlük olan İşkur İl Müdürü Gürsel Öksüz, , Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yakup Kütük, SGK İL Müdürü Hüseyin Karagöz,  Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Mustafa Tutar, Isparta Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar, Isparta Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkan Vekili İsmail Uygun, Isparta Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Zafer Büyüknohutçu, MÜSİAD Isparta Şubesi Başkanı Alaaddin Erkoç, Girişimci Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Barış Gümüş ile diğer ilgili ve yetkililer katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Ömer Seymenoğlu; “Ülkemiz ve Isparta’mız için hayırlara vesile olacağına inandığım Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde yürütülen istihdam seferberliğinin kamuoyuna duyurulması adına bu toplantıyı düzenledik. Ülkemizde son 2 yıldır yürütülmekte olan ve bu yıl da İstihdam Seferberliği 2019 Burası Türkiye Burada İş Var sloganıyla duyurusu yapılan çalışmaların neler olduğu konusunda kamuoyu ve konunun taraflarını bilgilendirmeye çalışacağız.

Bu yıl istihdam seferberliği kapsamında ülkemizde 2 milyon 500 bin ek istihdam hedefi konulmuştur. Hedefin tutturulabilmesi için ülke genelinde kampanyalar düzenlediği gibi ilimizde de kamu kurum ve kuruluşlarıyla özel sektör yatırımcıları da ilave istihdam yaratılması için harekete geçmiş, ellerindeki her türlü imkanı zorlayarak ek bir iş ek bir istihdam şeklinde bu kampanyayı başlatmış olacağız.

Burası Isparta Burada İş Var sloganını gündeme getiriyoruz. Merak edilen ek istihdamın nasıl sağlanacağı elbette çok önemli husustur. Ülke genelinde başlatılan İstihdam Seferberliğinin diğer illerle birlikte Isparta’mızın da önünü açması, sıkıntılı olan sektörlerde fedakarlıkları biraz daha artırarak yapmamız, ama fedakarlıkları yatırımcılar yaparken devletin de bunları desteklemesi ve bazı yükleri üstüne alması gerekiyorİstihdam seferberliği ile işverenimizin yükü alınıyor ve çok önemli kalemlerde destekleniyor.  Bu toplantımızın iş verenlere, yatırımcılara, işçilerimize ve memleketimize hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.

İşkur İl Müdürü Gürsel Öksüz de toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi; “İstihdam Seferberliği ile ülkemizde 2,5 milyon ilave istihdam hedeflenmektedir. Bu kapsamda genel müdürlüğümüz her İle ayrı hedefler belirledi. İl Müdürlüğümüzden istenen 7 bin işe yerleştirme hedefimiz var. 2 bin kişinin işbaşı eğitim programlarından yararlandırılması hedefimiz var. 500 kişinin istihdam garantili programlardan yararlandırılması hedefimiz bulunmaktadır.

Bu hedeflerin planlamasını seferberlik başladığı günden itibaren hazırladık.  Bu kapsamda 4 bin işyeri ziyaret edilecek. Birebir işyerlerine dokunulacak. Burada hizmetlerimiz, istihdam teşviklerimiz, sosyal güvenlik sistemlerinin getirdiği teşvikler, sosyal politikalar il müdürlüğümüzün dezavantajlı gruplarla ilgili çalışmalar sahada işverenlerimize birebir danışmanlarımız tarafından anlatılacak. 26 bin işsizle birebir görüşülüp, değerlendirme yapılarak, işyerlerine yönlendirilecek. Haftalık ve aylık olarak bunlar planlanmış durumda. İstihdam Seferberliği kapsamında iş dünyasına çok ihtiyacımız var. Onlardan İŞKUR olarak beklentimiz var. ITSO, Ticaret Borsası, muhasebeciler odasıyla işbirliği içinde olacağız. Herkesin elini taşın altına koyacağı bir dönem. Muhasebeciler Odası’ndan özellikle bir istirhamımız var; işe almadan önce kendi danışmalarına mutlaka bildirsinler. O şekilde istatistiklerimize girsin. İŞKUR’dan alınmayan elemanlara teşvik uygulanmıyor. Bütün personel alımlarının teşvikten yararlanmaları için İŞKUR’dan geçmeleri gerekiyor. Burası Isparta Burada İş Var” dedi.

SGK İl Müdürü Hüseyin Karagöz de, toplantıda yaptığı konuşmasında; “2017’de sayın cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Milli Seferberlik başlatılmış ve ülkemizde bu kapsamda 1 milyon 600 kişi istihdam edilmişti. Sayın cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla ikinci milli seferberlik başlatılmış ve 2,5 milyon ek ilave istihdam başlatıldı. İlimizde 20’ye yakın teşvik var. Bu teşviklerde işverenlerimize çok ciddi avantajlar var. Sahaya çıktığımız işverenler teşviklerle ilgili bilgilerinin olmadığını ve eksik olduğunu müşahede ettik. Bunlarla ilgili ITSO ile randevulaştık. Onlara teşviklerimizi anlatacağız. Daha sonra muhasebeci ve mali müşavirler odasını da bilgilendireceğiz. 2018 yılında ilimizdeki işverenlerle ilgili yaptığımız çalışmalarla ilgili istatistiklerimizi alıyoruz. 2018 yılında Isparta’daki işverenlerimize toplam 70 milyon lira sigorta prim teşvikinden yararlandırdık. Bizim çalışmalarımıza göre bu teşvikin ilimize göre az olduğu ve bu 70 milyonun 200 milyon liraya kadar çıkabileceği düşüncesindeyiz. O yüzden işverenlerimize bunları anlatarak yardımcı olacağız. İşverenlerimiz ile muhasebecilerle yaptığımız görüşmelerde teşviklerle ilgili bir sistemin olmadığı ve yararlanma koşullarının zor olduğu yönünde geri dönüşler aldık. Başkanlığımıza bu konuda çözüm bulunması konusunda rapor sunduk. Onlar da çalışma yaptılar. Artık teşvik sorgulama diye bir ekran yapıldı. İşverenlerimiz İŞKUR’a kayıtlı olan işçileri alırken onların TC numaralarıyla sorgulama yaptığında hangi teşvikleri alabileceği ve hangisinden yararlanabileceğini görecekler. İşverenlerimize her zaman kapımızın açık olduğunu bildirmek istiyorum.

Toplantının basına açık bölümünde son konuşmayı Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Mustafa Tutar yaptı. Tutar da konuşmasında; şunları söyledi:

“Hatırlayacağınız üzere 21 Ocak’taki TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanımız sn. Recep Tayyip Erdoğan iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulundu. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve  TOBB Başkanımız 2 hafta yoğun çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar. Teşviklere yönelik yasal düzenleme de hızla meclisten geçti ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 25 Şubat tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde hazine ve maliye Bakanımız, Bile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız il Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla “burası Türkiye burada iş var” sloganıyla istihdam seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı. İstihdam seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunların pek çoğu tarihi destekler şeklinde.

Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz.

Ülke genelinde 2017’deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör el ele verdik ve 1,5  milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdimi yapılmayacak birşey yoktur. Tüm iş verenlerimize seslenerek; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, dünün en çok kazananları Türkiye’ye yatırım yapanlar oldu Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun.

Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz. Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, burada iş var, burada aş var, burada gelecek var diyoruz. Sizleri Isparta ticaret ve sanayi odası adına saygıyla selamlıyorum.”

Toplantı daha sonra, İstihdam Seferberliği sinevizyon gösterimi ve ardından diğer katılımcıların görüş ve önerilerini sunmalarıyla sona erdi.