Mersis Sistemi (01.04.2013)

Önemli Uyarılar

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca yürütülen Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) projesi kapsamında, şirket/firma kuruluş, değişiklik ve kapanış vb. her türlü işlemlerimersis.gumrukticaret.gov.trüzerinden elektronik ortamda yapılmaya başlanmıştır.

Firmaların her türlü işlemlerini MERSİS üzerinden yapabilmesi için firma yetkililerinin elektronik imza (e-imza) sahibi olmaları gereklidir.

MERSİS projesi T.C Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülmekte olup şu anda MERSİN, İZMİR, SAMSUN, DENİZLİ, BURSA, KONYA, KAYSERİ, MANİSA, TRABZON,  SAKARYA, EDİRNE, HATAY, KAHRAMANMARAŞ, ANTALYA ve ISPARTA illerinde faaliyet göstermektedir.

MERSİS Hakkında her türlü bilgi için Gümrük ve Ticaret BakanlığıÇAĞRI MERKEZİ (444 84 82)arayabilirsiniz.

http://mersis.gumrukticaret.gov.tralan adı üzerinden hizmet vermekte olan Merkezi Sicil Sistemi işlemlerinin yürütülebilmesi için kullandığınız tarayıcınızınMozilla FirefoxveyaGoogle Chromeolması tavsiye edilmektedir.

Türkiye'de elektronik İmza (e-imza) hizmeti veren kuruluşların listesi BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) resmi sayfasından indirebilirsiniz. Liste içintıklayınız

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ÇAĞRI MERKEZİ'ne elektronik ortamda başvuru yapabilmek için ilgiliweb adresi.

Mersis Sistemi ile ilgili tanıtım ve kullanım dosyaları aşağıda verilmiştir.

1-Mersis Nedir

2-Mersis Genel Tanıtım

3-Mersis e-İmza Aktivasyon

4-Mersis Nasıl Kullanılır Bölüm-1

5-Mersis Nasıl Kullanılır Bölüm-2

6-Yeni Kullanıcı Kaydı

7-Limited Şirketi Nasıl Kurulur

7-Kullanıcı Vekalet İşlemleri

8-Ana Sözleşme Değişiklikleri