Nitelikli eleman sorununa çözüm (01.10.2018)

İstihdam seferberliği kapsamında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında "Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) hayata geçirildi. MEGİP Projesi ile 2 yıl boyunca işverenlerin istediği nitelikli elemanların yetiştirilmesi için mesleki eğitim kursları düzenlenecek.

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde hayata geçirilecek proje ile ilgili açıklamada bulundu.Nitelikli eleman sorununun iş dünyasının sürekli gündeminde olan bir problem olduğunun altını çizen ITSO Başkanı Başdeğirmen, “İşverenlerimizle görüşmelerimizde yaptığımız çalışmalarda, sorunların başında nitelikli eleman konusu birinci sıralarda yer aldı. Geçtiğimiz dönemde 17 meslek komite üyelerimizle bire bir görüşmemizde ortaya çıkan nitelikli iş gücü sıkıntısı için gerekli girişimlerde bulunduk. Bizler gibi birçok sivil toplum kuruluşlarının da bu konuda girişimleri olmuştur. Bu soruna merhem olabilmek adına İŞKUR ve TOBB arasında iş gücü piyasasının talep ettiği niteliklerde iş gücünün yetiştirilmesi hedefiyle bir protokol imzalandı. Protokol kapsamında; kamu - özel sektör işbirliğinde teorik ve pratik eğitimlerin birleştirilmesini içerecek mesleki eğitimlerin düzenlenmesine yönelik çalışmalar başlatacağız. Protokolün geçerli olduğu iki yıl boyunca Oda-Borsalar ile İŞKUR il müdürlükleri aracılığıyla düzenlenecek mesleki eğitim kurslarında işverenlerin ihtiyaç duyduğu nitelikteki iş gücü, işverenlerin talepleri doğrultusunda oluşturulacak eğitim programları ile yetiştirilecek. Eğitimler, 160 fiili iş gününü geçmeyecek şekilde planlanacak. Bu eğitimlere katılan kursiyerler cep harçlığı alacaklar. İŞKUR, kursiyerlerin iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primlerini de karşılayacak. Kurslar işverenler için de çalıştıracağı elemanı tanıma imkanı sağlıyor. İşveren programa dahil olarak, işe almayı planladığı kişilerin mesleki gelişim ve deneyim kazanmasını gözlemleyebilecek. Firmalar eğitime katılan kursiyerler için istihdam teşviklerinden de yararlanabilecekler.

 

ÜYELERİMİZİN TALEPLERİNİ ALACAĞIZ

Üyelerimizin de bu noktada  hangi meslekte, hangi nitelikte iş gücüne ihtiyaç duyduklarını İŞKUR veya ITSO’ya bildirmeleri gerekmektedir.  Böylece piyasada karşılığı olan nitelikte elemanlar yetiştirilebilecek ve yetişen iş gününe de istihdam yaratılabilecek. Hem işveren, hem iş gören hem de ülke ekonomisi kazanacak."

Konuya ilişkin detaylı bilginin www.milliistihdamseferberligi.com/megip internet bağlantısından öğrenebilirsiniz.