PROJELERİMİZ

     Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Olarak, odamızın değerli üyelerinin yararına olabilecek tüm gerekli çalışmaları Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi ve ilimizde bulunan dernekler, vakıflar ve belediyemiz ile ortaklaşa çalışarak yaptığı ve yapmakta olduğu tüm projeleri bu bölümde bulabilirsiniz

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası olarak aktif proje çalışmalarımız her zaman devam etmekte. 2009 -2015 yılları arasında ITSO Tarafından 836.000 Euro ve 650.000 Dolar’lık Avrupa Birliği Projeleri uygulamaları yapıldı. Yine aynı süreç içerisinde 222.000 TL’lik Kalkınma Ajansı Projeleri uygulamalarımız oldu. Bunun yanında 159.000 TL bütçeli 5 adet ulusal işbirliği projemiz ve 370.000 Euro bütçeli 2 adet Avrupa Birliği finansmanlı işbirliği projemiz uygulandı.

 

ISPARTA MEYVESİ DÜNYA PAZARINDA (APPCHE)

     T.C. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Rekabeti Geliştirme Projesi (Ur-Ge) kapsamında 2015 – 2018 yılları arasında Isparta Meyvesi elma, kiraz, şeftali gibi meyve üretici ve satıcılarını uluslararası pazarlara entegre etmek ve ihracatı geliştirmek üzerine gerçekleştirilmiş bir projedir.

     Proje kapsamında ihtiyaç analizi çalışması, kurumsal eğitimler, yerinde inceleme çalışması, yurt dışı Pazar araştırma ve pazarlama çalışması ve alım heyeti çalışması yapılmıştır.

     İhtiyaç analizi çalışması ile Isparta meyvesinin ve firmaların durumu, eksikleri ve dünya çapında potansiyel pazarları belirlenmiş, bu bağlamda gerekli çalışmalar eşliğinde katılımcı firmalara sunumlar yapılmıştır.

     İhtiyaç analizi ile belirlenen eğitimler firma yetkililerine verilmiş ve kurumsal pazarlama, ihracat gibi önemli konularda eğitimler düzenlenerek ülke çapında alanlarında uzman kişilerden eğitimler alınmıştır.

     Yurt dışı Pazar araştırma ve pazarlama çalışması ve yerinde inceleme çalışmaları ile Şili, Arjantin, Fransa, B.A.E., Suudi Arabistan, Hindistan, Kuveyt, Katar gibi ülkelere iş seyahatleri düzenlenmiş ve bu ülkelerde üretim sistemleri incelenmiş, depoculuk sistemleri ile ilgili fikir alış verişlerinde bulunulmuş ve potansiyel pazarlarda pazarlama çalışmaları ve ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilmiş ve satış anlaşmaları imzalanmıştır.

     Alım heyeti çalışmaları ile dünyanın dört bir yanından meyve ithalatçıları ülkemize davet edilmiş, meyve bahçeleri ve soğuk hava depolarına ziyaretler düzenlenmiş, Isparta Meyvesi hakkında bilgi verilmiş ve ikili iş görüşmeleri düzenlenerek satışlar yapılmıştır.

     APPCHE Projesi ile Isparta Meyvesi dünyaya tanıtılmış ve sektördeki katılımcı firmalara kurumsal açıdan önemli avantajlar kazandırılmıştır. Proje kapsamında 3 yıl içerisinde şehrimizin meyve ihracatı % 30 oranında artırılmıştır.

 İHRACATTA ISPARTA MOBİLYASI

     T.C. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Rekabeti Geliştirme Projesi (Ur-Ge) kapsamında Isparta’da bulunan mobilya üretici ve satıcılarını uluslararası pazarlara entegre etmek ve ihracatı geliştirmek üzerine gerçekleştirilmiş bir projedir.

     Proje kapsamında ihtiyaç analizi çalışması yapılmış olup katılımcı firmaların eksikleri ve çözüm yolları belirlenmiş, gerçekleştirilecek kurumsal eğitimler ve hedef pazarlar belirlenmiş, şehrimizin mobilya üretiminde ülkedeki yeri ve ülkemizin dünya mobilya pazarındaki son durumu tespit edilmiştir.

Projemiz kapsamında yurt dışı Pazar araştırma ve pazarlama faaliyetleri, alım heyeti faaliyetleri gerçekleştirilecektir.